Što trebate primiti digitalnu zemaljsku televiziju? Kako uzeti signal i gledati T2?

Digitalna zemaljska televizija polako, ali sigurno zamjenjuje analognu televiziju. U Ukrajini, od jeseni 2018 do proljeća 2019, planiraju potpuno isključiti analognu televiziju. Koliko ja znam, Rusija također planira isključiti analogni TV početkom 2019. godine. I unatoč činjenici da mnogi gledaju satelitsku televiziju, kabel ili IPTV - mnogi će stanovnici morati tražiti alternative. Inače, TV u jednom trenutku jednostavno prestaje raditi i prima signal. I umjesto omiljenog kanala vidjet ćemo šum TV-a.

Naravno, umjesto analogne televizije, digitalna zemaljska televizija radi dosta dugo, što svatko može gledati apsolutno besplatno (u Rusiji, čini se da postoji zaseban paket za plaćanje). Svi popularni kanali koje smo gledali prije dostupni su za besplatno gledanje. Štoviše, postoji više kanala, a kvaliteta slike i zvuka mnogo je bolja. U vezi s prelaskom na T2, mnogi imaju pitanje o tome što je potrebno za primanje digitalne zemaljske televizije. Kako primiti T2 signal i koji su uređaji potrebni za to? Što bi trebao biti TV? Moram li kupiti prefiks T2 (tuner)? Koja će antena stati? Postoji mnogo takvih pitanja. U ovom ću članku pokušati odgovoriti na najpopularnije.

Digitalna zemaljska televizija - što je to, koje su prednosti i koja je razlika?

Pokušat ću sve objasniti jednostavnim riječima. Zemaljska televizija je televizija koja se prenosi pomoću signala koji se emitira putem televizijskih tornjeva.

TV emitiranje se može podijeliti na:

  • Analogni. Stari format, koji je sada aktivno odspojen u mnogim zemljama. Uključujući i Ukrajinu i Rusiju.
  • Digitalni. Novi format koji omogućuje primanje i gledanje kanala u najboljoj kvaliteti. Digitalni format je manje osjetljiv na smetnje. Može emitirati više kanala.

Sve do nedavno, naši su televizori koristili analogne antene uz pomoć konvencionalne antene (možda čak i sada primaju ako ih nisu isključili u vašoj zemlji). Kako se razvija tehnologija, analogna televizija jednostavno je zastarjela. Dakle, glatki prijelaz na digitalni televizijski format DVB-T2 već je započeo.

DVB je skup digitalnih televizijskih standarda. DVB-T je zastario. DVB-T2 je novi format.

Digitalni TV ima mnoge prednosti nad analognim. Prvi i vrlo veliki plus je komprimiranje signala. Zbog toga je porastao maksimalni broj zemaljskih kanala koji se mogu emitirati.Istodobno se poboljšala kvaliteta slike i zvuka, što je jednostavno potrebno za moderne, velike televizore. Također je bilo moguće prenijeti informacije o televizijskom prijenosu, informacije o sljedećim programima itd.

Ovisno o zemlji, emitirani kanali podijeljeni su u pakete. Na primjer, u Ukrajini besplatno možete gledati 32 kanala digitalne kvalitete. To su 4 paketa (multipleks) na 8 kanala. Na primjer, zbog lošeg signala prihvaćam samo 2 paketa (16 kanala). U Rusiji postoje dva slobodna paketa. Svaka emisija ima 10 kanala.

Bez obzira koliko mogućnosti. Ako želimo gledati zemaljsku televiziju, morat ćemo se prebaciti na T2. Ili instalirajte satelitsku antenu, spojite IPTV ili kabelsku televiziju. U selima i malim gradovima vjerojatno će ostati samo dvije mogućnosti: TV sa satelitskim programima ili T2 na zraku. Što je bolje - odlučite. Možda ću kasnije napisati članak o ovoj temi.

Što trebate primiti DVB-T2 signal?

Vraćamo se na temu članka - oprema koja je potrebna za primanje digitalne zemaljske televizije.

  • Ili TV s podrškom za DVB-T2.
  • Ili posebni prefiks T2 (tuner).
  • Antena.

Ovdje je sve jednostavno.Ako imamo staru televiziju koja nema ugrađeni tuner s podrškom za DVB-T2 formatu, trebate kupiti zasebnu konzolu koja će primiti T2 signal, obraditi ga i prenijeti gotovu sliku na TV. Sama konzola može se povezati s gotovo bilo kojim televizorom. Čak i do "pot-bellied".

TV s DVB-T2 podrškom

Vaš TV može primiti T2 signal. U ovom slučaju, ne morate kupiti zasebnu konzolu. A antenu možete spojiti izravno na TV, pokrenite pretraživanje digitalnih kanala i uživajte u gledanju.

U našim zemljama, televizori s podrškom za DVB-T2 počeli su se pojavljivati ​​negdje oko 2012. godine. Stoga, ako ste kupili televizor prije 2012, tada u njoj teško podržava T2. Potrebno je pogledati karakteristike i provjeriti. Informacije o dostupnosti DVB-T2 podrške mogu se navesti na kutiji ili u dokumentaciji. Ako niste pronašli ništa, jednostavno upišite svoj TV model u tražilicu, otvorite popularnu mrežnu trgovinu (ili je službena web stranica proizvođača bolja) i pogledajte što digitalni standardi podržavaju vaš TV prijemnik.

Izgleda ovako:

Gledat ćemo karakteristike LG TV-a na službenim stranicama (sustav emitiranja):

Ili idite na postavke televizora i na izborniku odaberite postavku kanala (pretraživanje). Trebali bi vas pitati koji kanali tražite: digitalni, digitalni ili analogni. Prije toga najvjerojatnije ćete morati odabrati vrstu antene: Kabel (DVB-C) ili Antena (DVB-T).

Sada, ako u postavkama postoji nešto o traženju digitalnih kanala, vjerojatno postoji podrška za T2.

Čini mi se da postoji mogućnost kada TV ima podršku samo za DVB-T, ali DVB-T2 nije. Stoga je bolje promatrati osobine određenog modela.

T2 set-top box za gledanje digitalne zemaljske televizije

Ako TV ne može izravno primati signal T2, onda morate kupiti posebnu konzolu. Mnogi ga nazivaju prijemnikom. Ovo je mali okvir koji se povezuje s TV-om. Antena je spojena na konzolu. Zatim izvršavamo jednostavnu postavku (pretraživanje kanala) i gledamo digitalni TV.

Postoji mnogo takvih konzola. Postoje i pojedinačni online trgovine koje prodaju samo opremu za primanje T2 signala. Čak i prodaju setove za primanje digitalne televizije (set-top box + antena).Izbor je vrlo velik, kao i razlika u cijeni. I onda imate vjerojatno pitanje: koja je razlika između ovih konzola? Razlika u funkcionalnosti, veličini, dizajnu, operativnom sustavu, izvedbi itd.

  • Sve ove konzole su u mogućnosti primiti T2 signal. Ovo je njihov glavni zadatak.
  • Većina prijemnika (čak i najjeftinijih) imaju USB priključak u koji možete priključiti USB pogon i gledati videozapise, fotografije ili slušati glazbu.
  • Funkcija snimanja zemaljske televizije.
  • Postoji mnogo modela koji se mogu povezati s internetom (preko LAN-a ili Wi-Fi-ja, obično pomoću zasebnog USB adaptera). To omogućuje gledanje videozapisa na YouTubeu ili drugim uslugama. Gledajte IPTV, koristite preglednik itd.
  • Postoje T2 konzole koje rade na Androidu. Već postoje sve funkcionalnosti ovog operacijskog sustava. Pomoću ovog uređaja možete pretvoriti redovne TV u Smart TV.

Postoje mnoge razlike. Uvijek biste trebali pažljivo pratiti i proučiti osobine određenog prijemnika. Kada sam kupio T2 prijemnik, nisam razumio sve nijanse. Onda kad sam ga kupio, ispostavilo se da TV ima ugrađeni T2 prijemnik. Pa, ništa, kasnije povezano s drugim televizorom.Ja, usput, Strong SRT 8204. Čini se kao jedan od najvećih proračuna. Ali ništa ne funkcionira.

Ova se konzola može povezati s gotovo bilo kojim televizorom. Ako imate staru TV, onda se konzola može spojiti pomoću kabela "triple tulip". Ako TV ima HDMI, naravno, morate spojiti HDMI kabel. Kvaliteta slike bit će puno bolja. HDMI kabel obično se mora kupiti zasebno.

Antena za prijem DVB-T2

Digitalnu zemaljsku televiziju možete primiti s gotovo bilo kojom antenom. Za to nije potrebna posebna antena. Jednostavno možete upotrijebiti antenu koju ste instalirali kroz koji ste do sada gledali analognu televiziju. Svaka desetorska antena će raditi bez problema. Takozvana je i "poljska antena" za T2.

Naravno, to sve ovisi o tome koliko je kula od vas i kakav olakšanje u vašem području. Ako živite u gradu gdje je instaliran toranj, vjerojatno će sve raditi čak i bez antene. Ali, mislim da će biti potreban komad žice. U tom slučaju, možete koristiti unutarnju antenu bez pojačala.

Ako je toranj daleko, trebat će vam antena s pojačalom. Ili, potrebno je instalirati vanjsku antenu za desetke prijema digitalne zemaljske televizije. Oni su također bez pojačala, ili s pojačalima. U slučaju slabog prijema, možda ćete morati podignuti antenu na jarbolu.

Imajte na umu da ako antena ima pojačalo, tada napajanje možda neće biti potrebno jer većina T2 prijamnika može napajati antenu. Ova je značajka obično omogućena u postavkama prijemnika. Potrebno je pogledati karakteristike ili upute. Možda u vašem prijemniku nema takve funkcije.

Antena mora biti pravilno spojena i usmjerena strogo prema tornju. Informacije o postavljanju DVB-T2 odašiljača signala u vašoj zemlji i regiji lako se mogu pronaći na Internetu.

nalazi

Za početak gledanja T2 obično trebate samo prijemnik. Budući da vjerojatno već imate antenu. Ako vaš televizor nije jako stari (osobito ako ima Smart TV), onda možda ne morate ništa kupiti. Provjerite podržava li vaš TV DVB-T2. Kako to raditi, već sam rekao.

Ako TV nema T2 prijemnik, morat ćete kupiti konzolu.Izbor je odličan, mislim, odabrati nešto. Pa, nakon toga spojimo antenu i televizor na konzolu, au postavkama počinjemo tražiti kanale. Ako se ne pronađu neki kanali, provjerite sve kontakte na anteni, usmjerite antenu prema tornju (prije toga pregledavate položaj tornja). Možda će vam trebati snažnija antena ili pojačalo.

Ali, za mene, na primjer, sve je radio odmah. Prefiks je pronašao 16 kanala (2 paketa). Da biste ulovili više, morate izvaditi antenu s potkrovlja i instalirati ga na jarbol. Ali imam i 16 kanala. Rijetko ih gledaju svi. Svatko gleda YouTube na televiziji.

Obavezno ostavite komentare. Podijelite svoje iskustvo i postavite pitanja!